Hala nemocnice nabízí 22 zajímavých zastavení

Vernisáží za účasti zhruba tří desítek hostů byla ve čtvrtek 10. března slavnostně zahájena další výstava ve fotogalerii v hale litoměřické nemocnice. Své snímky zde nyní vystavuje Stano Gajdoš, bývalý literární redaktor Slovenského rozhlasu.

„Jsem Slovák narozený v Praze, žil jsem v Nízkých Tatrách a v Bratislavě. Nyní jsem se usídlil na severu Čech v Chlumci,“ říká o sobě autor a dodává, že má velmi rád Litoměřice, které často navštěvuje a kde také již v minulosti ve zdejším divadle vystavoval své fotografie.

Výstava Stano Gajdoše má název „22 zastavení“ a snímkům dominují nevěsty „Na svatbách mě nezajímá nejvíce obřad, ale ta doba těsně před, říkám tomu citlivý čas. Všechno už je dohodnuté a směřuje to k jasnému cíli. Ti dva jsou spolu, ale ještě ne svoji,“ vysvětluje fotograf tematické zaměřené výstavy.

Ta je rozdělená do dvou souborů. Ten první je nazván „Jak vzniká nevěsta“ a je o oblékání nevěsty. „Snažím se o odpověď na trochu chlapskou otázku, co všechno se s mladou ženou děje v místech, kam oko ženicha nemá přístup,“ říká Stano Gajdoš a dodává, že nevěsta na fotografiích, s jejímž svolením celou přípravu dokumentoval, byla jeho kolegyní. Druhý soubor se jmenuje „Nevěsta na kole“ a dokumentuje několik okamžiků z autorova zážitku z Blatné, kde se stal zcela náhodně svědkem netradičně pojaté svatby, jejíž součástí byla i jízda novomanželů na starých kolech.

Stano Gajdoš má s výstavami svých fotografií bohaté zkušenosti. Vystavoval ještě v Ústí nad Labem, v Nových Hradech, v Praze, v Duchcově, v Plzni, na hradě Rabí, v Liptovském Mikuláši a v Bratislavě.

Výstava v hale litoměřické nemocnice potrvá do konce dubna 2016. (nk)

Vloženo: 14. 3. 2016

Stano Gajdoš je bývalým literárním redaktorem Slovenského rozhlasu.

Výstava byla po dlouhé době zahájena vernisáží.

Vernisáže se zúčastnilo několik desítek hostů.