Halu nemocnice prozářily snímky z dětského světa

Slavnostní vernisáží, která se uskutečnila v pondělí 9. března, zahájila svou výstavu ve fotogalerii v hale litoměřické nemocnice Jarmila Kacarová. Výstavu, kterou pojmenovala „Prostě děti…“, vnímá tato litoměřická fotografka a zároveň maka tří dospělých synů jako malý pohled do dětského světa. Přestože sama říká, že dětský svět je barevný, pro vystavovaný cyklus zvolila černobílé snímky.

„Svět dětí je fascinující, proto se snažím momenty z tak důležitého období života, jakým dětství bezpochyby je, zachycovat. I když je mé dětství už dost vzdálené, pomáhají mi tyto návraty v životě pochopit různé souvislosti a stále z něj čerpám. Myslím si, že dokud si zachováme to DÍTĚ v nás, tak to tady na tom světě zvládneme,“ vysvětluje Jarmila Kacarová tematické zaměření své výstavy.

Jak dále ke své tvorbě prozradila, má ráda fotografie o něčem, s příběhem, atmosférou, smyslem a přidanou hodnotou autora. Objekty autorčiných fotografií bývají většinou stromy, detaily z přírody, ale také různá nehostinná místa, v kterých hledá skrytou poetiku. „Výstava Prostě děti… je tak trochu odbočkou od těchto témat. Jsem si vědoma, že není jednoduché zaujmout diváka fotografií pro něj „cizího dítěte“, ale pokud alespoň některý snímek vyloudí někomu úsměv na tváři, nevisí tu zbytečně,“ doufá fotografka.

Jarmila Kacarová, která má na svém kontě 11 autorských a 8 kolektivních výstav včetně několika ocenění, ve fotogalerii v hale nemocnice v minulosti již vystavovala, a to v letech 2013 a 2016. V loňském roce zde svá zátiší prezentoval její syn Jan Kacar.

Výstava černobílých snímků z dětského světa potrvá do konce dubna 2020. (nk)

Vloženo: 11. 3. 2020