Máme čtyři nové ultrazvuky

Celkem čtyři nové ultrazvuky byly začátkem února dodány do litoměřické nemocnice. Jde o moderní přístroje, které se vyznačují vysokou kvalitou obrazu a přitom jednoduchým ovládáním. Dva z těchto ultrazvuků budou umístěny na operačních sálech, jeden na ARO a další bude sloužit pro diagnostiku pacientů interního oddělení včetně kardiovaskulární JIP.

„Na interním oddělení bude přístroj sloužit zejména k vyšetření orgánů břišní dutiny, karotid, vertebrálních arterií, žilního a tepenného systému dolních končetin a dalších cév,“ přiblížil primář Karel Kubát a doplnil, že přístroj bude zajišťovat i vyšetření srdce s možností kalkulace a reportů. „Velkým přínosem tohoto ultrazvuku je jeho snadné přemísťování, což představuje možnost okamžité orientace lékaře při zjišťování patologií, a to přímo u lůžka pacienta bez jakýchkoli zdržení,“ zdůraznil ještě primář interny.

Ultrazvuk podobných parametrů bude umístěn na anesteziologicko resuscitačním oddělení. Zde bude sloužit především ke kontrole při zavádění centrálních a periferních žilních katétrů, detekci hrudních a břišních výpotků a zjišťování ruptur v dutině břišní.

Na centrální operační sály byly dodány dva přenosné ultrazvuky s navigací vpichu jehly se snadnou identifikací jejího hrotu po celou dobu procedury při zavádění centrálních a periferních žilních katétrů. „Tyto přístroje se vyznačují možností snadného transportu, rychlým startem systému, možností snadného exportu dat a jednoduchým ovládáním pomocí LCD displeje,“ přiblížil některé z předností nových ultrazvuků Miroslav Janošík, vedoucí oddělení rozvoje, zdravotnické techniky a veřejných zakázek.

Celkové náklady na zakoupení nových ultrazvuků byly 2,7 miliónů korun. Přístroje nemocnice pořídila díky dotaci Krajského úřadu Ústeckého kraje s názvem „Podpora zvýšení komfortu pacientů při poskytování akutní lůžkové péče na území Ústeckého kraje – 2017“. V rámci tohoto dotačního titulu získala litoměřická nemocnice v loňském roce 5,1 miliónů korun. (nk)

Vloženo: 7. 2. 2018