Primář Mgr. Jiří Kozelka: V laboratořích litoměřické nemocnice se nyní nejvíce zabýváme infekcemi dýchacích cest

Primář Mgr. Jiří Kozelka: V laboratořích litoměřické nemocnice se nyní nejvíce zabýváme infekcemi dýchacích cest

Nemocnice Litoměřice je již více než jeden rok odštěpným závodem největšího poskytovatele nemocniční péče v České republice – Krajské zdravotní, a.s. (KZ). Primář Mgr. Jiří Kozelka řídí zdejší oddělení klinických laboratoří, čítající čtyřicítku pracovníků, také od loňska. Na litoměřické pracoviště, které společně s oddělením radiologie a zobrazovacích metod tvoří nemocniční komplement, přišel před deseti lety. Nedávno se stal členem Vědecké rady KZ.

Čím se oddělení klinických laboratoří zabývá? Jaký je jeho záběr?
Oddělení klinických laboratoří je rozděleno na úsek biochemie a hematologie, který se zabývá vyšetřením vzorků krve, moči, mozkomíšního moku a jiného biologického materiálu. Analýzy provádíme jednak pro pacienty všech oddělení litoměřické nemocnice, ale i pro pacienty praktických a odborných lékařů z Litoměřic a okolí. Úsek klinické mikrobiologie zase provádí kompletní mikrobiologickou diagnostiku bakteriologickou, serologicko-virologickou, mykologickou a parazitologickou, taktéž pro potřeby nemocnice a okolních lékařů.   

Na zdejším pracovišti vyhodnocujete také PCR testy na covid, které se provádí v nemocničním odběrovém centru. Jak se vám při vlnách koronaviru dařilo práci zvládat?
V době, kdy covid přicházel, tedy ještě na začátku jara 2020, se vzorky částečně zasílaly i do jiných laboratoří. Ve chvíli, kdy se tlak na tato pracoviště a jejich kapacity začal zvyšovat, nám nechtěla už další vzorky brát. Proto bylo nutné přistoupit i k omezení provozu odběrového místa nemocnice tak, aby naše laboratoř byla schopna vyhodnotit testy v nějakém rozumném čase.    

Kolik vzorků z testů na přítomnost nového koronaviru SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění COVID-19, jste byli schopni denně laboratorně zpracovat a stanovit u nich výsledek?
Nejvyšší číslo dosáhlo zhruba dvou set zpracovaných vzorků za den. V takových případech bylo nutné práci pečlivě synchronizovat tak, aby z dopoledne odebraných vzorků byly výsledky k dispozici ve stejný den odpoledne. 

Množství PCR testů v posledních měsících výrazně kleslo. Jaké vzorky v současnosti vyhodnocujete nejčastěji?

V poslední době nejčastěji provádíme vyšetření související s infekcemi dýchacích cest. 

Kolik vzorků denně laboratoř zpracuje? 

Na úseku biochemie a hematologie je to přibližně 600 vzorků denně. Na úseku mikrobiologie pak zhruba 28 tisíc zpracovaných vzorků za rok. 

Je hodnocení vzorků spíše rutinou, nebo vás tu občas něco „překvapí“?

Provádíme spíše běžné věci, tedy onemocnění, která se v populaci běžně vyskytují. V minulosti jsme tu však u jednoho z hodnocených vzorků ve spolupráci s MUDr. Grajcarem zachytili plasmodium, což je původce malárie. 

Do laboratoří k vám přicházejí i veterinární vzorky…

Několika veterinářům z okolí zpracováváme vzorky, především od psů, koček. Občas se objeví koňský materiál. O jaké nemoci u těchto zvířat jde, ale přesně nevíme. Veterinární medicína je od té lidské odlišná a interpretace laboratorních výsledků je na veterináři. My, jako laboratoř, pouze poskytneme výsledky. Nevíme však, jaké jsou fyziologické meze. 

Vloženo: 7. 6. 2022

...Tvůrce webu:
Tvůrce webu
Webdesign:
Webdesign
close