Rozhovor s urologem Michalem Hálkem nejen o Movemberu

Movember je charitativní a každoročně v listopadu se konající kampaň, která má za úkol zvýšit povědomí populace o rakovině prostaty a varlat. Typickým znakem Movemberu je knír, kterým muži viditelně ukazují, že jim tato problematika není lhostejná. Urolog litoměřické nemocnice MUDr. Michal Hálek, který se do této kampaně pravidelně zapojuje, odpověděl na několik otázek zaměřených právě na tato typicky mužská onemocnění.

Pane doktore, co si myslíte o charitativní akci Movember?
Je to akce hodně cílená na mladou populaci a já osobně ji hodnotím velmi pozitivně. Smyslem podle mého názoru není jen vybrat peníze na léčbu nebo výzkum rakoviny prostaty a varlat, ale především zvýšení povědomí mužské, ale i ženské, populace o nebezpečí těchto onemocnění. Ženy jsou naučené, že od mládí chodí pravidelně ke gynekologovi, ale muži toto povědomí nemají a je třeba to změnit. Ztráta ostychu je u mužů velmi důležitá a osvěta, která tuto akci provází, je dle mého názoru tím hlavním přínosem.

A vy sám jste se do Movemberu zapojil?
Protože se mi tato akce svým posláním velmi líbí a profesně se mě týká, tak jsem se také zapojil. Poprvé předloni, pak i loni a v letošním roce opět. Příští rok do toho jdu zase.

V jakém věku by měli muži těmto onemocněním začít věnovat pozornost?
Rakovina varlat postihuje mladší muže, maximum výskytu je mezi 20. a 30. rokem věku. Rakovina prostaty hrozí častěji po 50. roce věku. Výjimečně, když se toto onemocnění v blízké rodině vyskytlo, tak dříve.

Co byste mužům doporučoval?
U rakoviny varlat, která se týká mladších mužů, je třeba provádět samovyšetřování varlete. Ve chvíli, kdy muž nahmatá něco, co tam nepatří nebo má bolesti či jakoukoli jinou změnu zdravotního stavu, tak je lepší se nechat vyšetřit. Hlavní je přijít k lékaři včas. To je základ úspěchu. Je určitě lepší udělat dvakrát zbytečně ultrazvuk, než přijít pozdě.
U rakoviny prostaty je to složitější, protože ta je dlouho bezpříznaková a potíže se objevují až v pozdních stádiích tohoto onemocnění. Tam je opravdu důležité, aby muži, kteří mají v rodinné anamnéze někoho s tímto onemocněním, přišli k lékaři už po 40. roce věku, a to i když sami nepociťují žádné potíže. Muži bez výskytu rakoviny prostaty v rodině by pro svůj klid měli k lékaři v rámci prevence přijít po 50. roce věku. Lékař jim provede klinické vyšetření a krevní testy.

A jaký je postup?
Myslím si, že u preventivních programů je správná cesta přes praktického lékaře. U nás je zažité, že praktici sami nabírají krevní test a pak posílají k urologovi.

Je u nás zaveden na tato onemocnění celoplošný screening?
Celoplošný screening zde není zavedený, je to opravdu zodpovědností každého muže.

Jaký je v současnosti trend u těchto onemocnění?
Od doby, kdy se nabírá test PSA (krevní test), se hodně zlepšila situace ohledně rakoviny prostaty. Posunulo se to do stádia, že pacienti přicházejí spíše včas a my jsme schopni zachytit větší procento počínajících karcinomů.
U rakoviny varlat je za posledních 10 až 20 let velký pokrok v následné terapii, kdy chemoterapie při nádoru varlat je velmi úspěšná a většina pacientů se vyléčí. Takže trend je určitě pozitivní.

Děkuji za rozhovor. (nk)

Vloženo: 13. 11. 2015