Gynekologicko porodnické oddělení

nouserPrimář: MUDr. Petra Hejtmánková
E-mail: p.hejtmankova@nemocnice-lt.cz

nouserVrchní porodní asistentka: Bc. Monika Boudová
Tel.: 416 723 761
E-mail: m.boudova@nemocnice-lt.cz

 

nouserSekretariát: Marcela Skřivánková 
Tel.: 416 723 462
E-mail: zenske@nemocnice-lt.cz
facebookNajdete nás
i na Facebooku!

návštěvní dobaDoporučená doba návštěv: 
ve všední dny      15,00 - 17,00 hod.
víkendy a svátky 14,00 - 17,00 hod.
mapaUmístění:
pavilon E, 2. podlaží
zobrazit na mapě

PORODNICE PŘÁTELSKÁ NEJEN K DĚTEM, ALE I K RODIČŮM

 

 

čápdítědítě

Logo Logo Logo
Od roku 2007 jsme nositeli statutu Baby Friendly Hospital, jehož podmínky úspěšně splňujeme do současnosti. Zapojili jsme se též do projektu Přirozený porod v porodnici. Nově jsme součástí charitativního projektu pro děti odložené do dětských domovů „Život v kufříku“.

 

NOVĚ!!!!!! NOVĚ!!!!!! NOVĚ!!!!!! NOVĚ!!!!!! NOVĚ!!!!!! NOVĚ!!!!!!

Pro maminky, které se rozhodnou rodit v naší porodnici nabízíme nově tyto služby:

 1. HORKÁ LINKA PORODNÍCH ASISTENTEK na telefonním čísle 416 723 446. Zde se maminky mohou se svými otázkami obrátit na sloužící porodní asistentku, která jim v rámci svých kompetencí kdykoli během 24 hodin odborně poradí.
 2. Doprovod až dvou osob na porodním sále v průběhu porodu.

 Představujeme se vám:

 • Náš porodnický tým se snaží co nejvíce přiblížit atmosféru na porodním sále domácímu prostředí. Vycházíme vstříc maminkám s porodním plánem, propagujeme  bonding, dáváme možnost výběru provedení/neprovedení klysmatu, respektujeme rozhodnutí rodičky neprovádět nástřih hráze, aj.
 • V naší porodnici se mohou narodit miminka od 35+0 týdne gravidity. V případě mladšího těhotenství úzce spolupracujeme s perinatologickým centrem při Krajské zdravotní nemocnici v Ústí nad Labem.
 • Nabízíme možnost spontánního porodu v případě polohy koncem pánevním či spontánního porodu po předchozím císařském řezu.
 • V našem porodnickém týmu pracují zkušené porodní asistentky i lékaři, přičemž zaručujeme přítomnost minimálně dvou lékařů 24 hodin denně.
 • Maximální odbornou péči zajišťujeme nejen v rámci porodnického týmu ale napříč všemi obory souvisejícími s těhotenstvím, porodem, či šestinedělím (např. ARO, laboratorní vyšetření včetně krevních plynů z pupečníkové krve, rehabilitace, JIP, dětské oddělení včetně neonatologie navazující na stanici šestinedělí).
 • Po předchozí konzultaci a při fyziologickém průběhu porodu se nebráníme ani alternativním metodám porodu.
 • Jsme nakloněni programovaným (plánovaným) porodům za předpokladu příznivého porodnické nálezu a dosažení termínové gravidity.
 • Umožňujeme také utajené porody pro ženy v tíživé životní situaci (podrobnější informace poskytnou pracovníci našeho oddělení).
 • Nabízíme dále ambulantní porody, a to za předpokladu zajištění další ambulantní pediatrické péče a potřebných screeningových vyšetření novorozence samotnými rodiči dítěte.
 • Náročný proces porodu se porodní asistentky snaží rodící mamince ulehčit pomocí podpůrné aromaterapie, umožňujeme muzikoterapii, asistujeme při hydroanalgezii a v neposlední řadě poskytujeme relaxační pomůcky např. různé typy rehabilitačních balonů, žíněnky apod.
 • V oblasti porodnické analgesie umožňujeme ženám využít inhalační analgesii v podobě ENTONOXUči nabízíme možnost EPIDURÁLNÍ ANALGESIE. S oběma možnosti analgesie jsou maminky seznámeny při sepisování porodopisu.

Užitečné informace:

ENTONOX je směs oxidu dusného a kyslíku, kterou rodička vdechuje sama pomocí obličejové masky nebo náustku. Tato směs je prokazatelně bezpečná pro matku i novorozence. Oxid dusný nemá vliv na délku porodu a nemá žádné tlumící účinky na dělohu. Nástup účinku je po 4-5 vdechnutích a maxima dosahuje po 2-3 minutách. Rodička je po dobu inhalace zcela při vědomí. Po ukončení inhalace účinek Entonoxu mizí během několika minut. Výhoda této inhalační analgezie spočívá v její jednoduchosti, kdy inhalace maskou nevyžaduje žádný invazivní vstup. Dávku si rodička reguluje dle akutní potřeby či intenzity bolesti. Jedná se o službu zpoplatněnou dle platného Ceníku výkonů a služeb mimo rámec zákonného zdravotního pojištění.

EPIDURÁLNÍ ANALGESIE neboli tzv. „bezbolestný porod“ je běžná součást nabídky péče na našem porodním sále s dostupností 24 hodin denně.

PŘEDPORODNÍ KURZY sestávají ze tří lekcí:
1. lekce - setkání budoucích maminek s porodní asistentkou (v této lekci se dozvíte, kdy je ten správný čas jet do porodnice, probereme jednotlivé porodní doby, naučíte se správně dýchat a vyzkoušíte si úlevové polohy)
2. lekce - prohlídka porodního sálu a stanice šestinedělí (tato lekce je určena i pro partnery, datum a čas si domluvíte s porodní asistentkou na první lekci)
3. lekce - novorozenec, kojení (tyto lekce se konají vždy druhý čtvrtek v měsíci od 13.00 hodin)

Informace o nových termínech předporodních kurzů na facebookovém profilu porodnice nebo na telefonu 416 723 816 (7.00 - 15.00).

TĚHOTENSKÉ CVIČENÍ probíhá každé pondělí od 15.30 hodin. Přiměřeně si procvičíte celé tělo se zaměřením na cviky předcházející a ulevující běžným těhotenským potížím (otoky, bolesti zad...). Důraz je kladen na dechová cvičení a cviky na posílení pánevního dna. Cvičíme na gymnastických balónech a používáme také overbaly.

INFORMOVANÉ SOUHLASY A OSTATNÍ INFORMACE PRO RODIČKY

Informovaný souhlas s inhalační analgezií k porodu s použitím přípravku ENTONOX (PDF)    

Informovaný souhlas o epidurální analgezii (PDF)

Informace pro nastávající rodiče (PDF)

Dotazník k sepsání porodopisu (PDF)

Poučení osoby blízké u porodu (PDF)

 

U novorozených miminek:

 • Po porodu preferujeme bonding. Při ukončení porodu císařským řezem může bonding provést otec.
 • V případě zájmu, nekomplikovaného porodu a přirozené adaptace novorozence vyhovíme přání a necháme pupečník přestřihnout doprovodu rodičky.
 • Na památku dostanou novopečení rodiče kartičku s údaji o narození potomka a s otiskem chodidla miminka.
 • Pokud to dovolí poporodní adaptace novorozence, je miminko od narození a prvního ošetření spolu s rodiči na porodním pokoji. Všichni spolu odjíždí 2 hodiny po porodu na oddělení šestinedělí.
 • Zcela dodržujeme systém “ Rooming- in“ – pokud je miminko po porodu v pořádku, zůstává v úzkém kontaktu s maminkou po celou dobu hospitalizace.
 • Poskytujeme služby laktační poradkyně, všechny dětské sestřičky jsou zároveň certifikovanými edukátorkami kojení. Jejich zásluhou odchází téměř všechny maminky plně kojící. Laktační poradenství funguje i po ochodu maminek z porodnice, a to nonstop na telefonním čísle 416 723 
 • Pokud rodiče nemají zájem o nadstandardní dovyšetření miminka, nepřejí si ošetřit pupeční pahýl chirurgicky (seříznutí) a miminko prospívá, je možné opustit naši porodnici 72 hodin po porodu. 
 • Maminky, u kterých byl porod ukončen cestou nekomplikovaného císařského řezu, jsou po komplexním vyšetření propuštěny v případě zájmu 5. den po operaci (den operace se počítá jako den 0).

Více informací ke stanici novorozenců najdete ZDE.

Nadstandardní dovyšetření vašeho miminka:

Mimo klasického screeningového vyšetření novorozence (vyšetření na metabolické vady, kataraktu - šedý zákal očí, první vyšetření kyčlí) dáváme možnost rodičům během hospitalizace v pohodlí dovyšetřit jejich miminko dalšími bezbolestnými metodami (SONO ledvin, SLUCHOVÉ emise). Díky tomu nemusí maminky tato vyšetření absolvovat následně docházením do jednotlivých specializovaných ambulancí.

Úskalí šestinedělí:

V tomto období, které není o nic méně náročné, než samotný porod, Vás může přepadnout tzv. „poporodní blues“, kdy je na místě včasná intervence psychologa nebo psychoterapeuta, jehož služby jsme schopni nabídnout.

 

Podrobněji k našemu oddělení: 

Lůžkové oddělení má 3 části:

 • Porodní sál
 • Porodnice  –  stanice šestinedělí, stanice pro těhotné                                                                                              
 • Gynekologie


1. PORODNÍ SÁL

Součástí porodního sálu je příjmová místnost se šatnou, kde mají budoucí rodiče či jejich doprovod možnost uložit si a zamknout své osobní věci a svršky.

Na porodním sále jsou pokoje určené pro I. (otevírací) dobu porodní. Zde jsme se snažili co nejvíce přiblížit domácímu prostředí. Tomu odpovídá také barevný ráz místností porodního sálu. Pokojíky jsou vybaveny kromě pojízdných a elektricky ovladatelných postelí skříňkami, křesílky a nočními stolky s úložným prostorem. Dále na pokoji najdete také pomůcky sloužící ke zpříjemnění první doby porodní (žíněnky, balony, relaxační pomůcky, aj.). Na žádném pokoji nechybí vlastní sociální zařízení, tedy ani sprcha pro možnost hydroanalgezie. V případě zájmu budoucí maminky nabízíme možnost využití vany, jež je součástí porodního sálu. Každý pokoj disponuje přístrojem CTG, kterým monitorujeme srdeční ozvy miminka a děložní kontrakce.

Další součástí porodního sálu jsou vlastní porodní boxy, kde probíhá II. (vypuzovací) doba porodní. Porodní boxy jsou vybaveny moderními porodními lůžky, která jsou pohodlná, ovládána elektricky a umožňují nastavení různých poloh v průběhu porodu dle přání rodičky.

Ambulance pro těhotné - ordinační doby: 

 • poradna rizikových těhotných ZDE
 • natáčení CTG monitoru ZDE
 • těhotenský ultrazvuk ZDE
 • sepisování porodopisů: je možno od 32. týdne těhotenství ve 2. NP budovy E (vpravo). K sepsání porodopisu potřebujete těhotenskou legitimaci, vyplněný dotazník a u neoddaných rodičů potvrzení z matriky o příjmení dítěte. Více ZDE.

Přehled cen výkonů a služeb mimo rámec zákonného zdravotního pojištění nabízených v souvislosti s těhotenstvím, porodem a pobytem na stanici šestinedělí najdete ZDE.

Virtuální prohlídky porodního sálu: chcete se k nám podívat? Klikněte ZDE.

   

 

2. PORODNICE

Stanice šestinedělí

Maminky po porodu mají možnost vybrat si na oddělení šestinedělí pokoj standardní či pokoj nadstandardní.

Standardní pokoje jsou stavěny buňkovým systémem, kdy každou buňku tvoří dva pokoje, každý se dvěma elektricky ovladatelnými lůžky, dále ze společné chodbičky, sociálního zařízení a lednice. V pokojích najdete u každé postele noční stolek s úložným prostorem, přebalovací stůl s vestavěnou vaničkou a šuplíky na ukládání potřeb pro miminko, digitální váhy na vážení miminek, speciální koše na použité pleny zamezující zápachu, stůl s židlemi a uzamykatelné skříně na uložení zavazadel pro maminky. Cennosti si rodičky mohou nechat na pokoji nebo mohou využít trezor na sesterně. U každého lůžka stojí průhledná postýlka pro novorozence splňující trend péče o novorozené dítě, samozřejmostí je také připojení Wi-Fi.

Na tomto oddělení disponujeme sedmi nadstandardními pokoji, z čehož jeden je zcela samostatný – krom elektricky ovladatelného lůžka zde najdete sociální zařízení sloužící pouze pro tento pokoj, TV, rádio, varnou konvici, lednici, úložné skříňky, pohodlné rozkládací křeslo pro případné přespání doprovodu, malý konferenční stolek, noční stolek, uzamykatelné skříně a nechybí ani přebalovací pult s vestavěnou vaničkou a šuplíky na ukládání potřeb pro miminko, digitální váha na vážení miminek a speciální koš na použité pleny zamezující zápachu. Součástí výbavy tohoto pokoje jsou dále ručníky, fén, hygienické potřeby (toaletní papír, vložky, jednorázové porodnické kalhotky, pleny). Domácí prostředí mimo jiné navozuje barevné ložní prádlo. Do ceny pokoje je zahrnuta služba vysokorychlostního internetu. Cena za tento nadstandardní pokoj je 600 Kč za den.

Dalších šest nadstandardních pokojů je vybaveno identicky jako pokoj předchozí. Rozdíl spočívá pouze ve využití sociálního zařízení a přebalovacího pultu s vaničkou, kdy toto mají společné dvě maminky. Cena za tyto pokoje je 500 Kč za den.

Stanice pro těhotné

Pokoje pro těhotné jsou opět stavěny buňkovým systémem, kdy buňka sestává ze dvou pokojů, každý se třemi elektricky polohovatelnými postelemi a televizí, dále ze společné chodbičky s lednicí a ze společného sociálního zařízení.

Denní režim porodnice najdete ZDE.

 

3. GYNEKOLOGIE

Na našem gynekologickém oddělení poskytujeme komplexní léčbu v oblasti gynekologie.

 • V rámci operační gynekologii nabízíme operační výkony od těch nejběžnějších (kyretáž, hysteroskopie, zákroky na děložním čípku, UPT, instrumentální revize dutiny děložní, aj.), přes laparoskopické operace (diagnostická laparoskopie, laparoskopická sterilizace, test průchodnosti tub, laparoskopicky asistovaná vaginální hysterectomie) až po otevřené břišní operace, přičemž se vždy primárně snažíme o co nejméně invazivní přístup.
 • Operační výkony provádíme na moderně zařízených a zrekonstruovaných centrálních operačních sálech.
 • V rámci onkologické léčby úzce spolupracujeme s onkocentrem na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Apolinářská.

I na tomto oddělení máme k dispozici nadstandardní pokoje – jedná se 1 x o samostatný pokoj, kde kromě elektricky ovladatelného lůžka najdete sociální zařízení sloužící pouze pro tento pokoj, TV, rádio, varnou konvici, lednici, úložné skříňky, pohodlné rozkládací křeslo pro případné přespání doprovodu, malý konferenční stolek, noční stolek, uzamykatelné skříně. Součástí výbavy tohoto pokoje jsou dále ručníky, fén, hygienické potřeby (toaletní papír, vložky). Do ceny pokoje je zahrnuta služba vysokorychlostního internetu. Cena za tento nadstandardní pokoj je 600 Kč za den. Dále nabízíme dva podobně vybavené nadstandardní pokoje, avšak se společným sociálním zařízením pro dvě pacientky. Cena za tyto pokoje je 500 Kč za den.

Standardní pokoje jsou stavěny buňkovým systémem, kdy každou buňku tvoří dva pokoje, každý se dvěma elektricky ovladatelnými lůžky, dále ze společné chodbičky, sociálního zařízení a lednice. V pokojích dále najdete u každé postele noční stolek s úložným prostorem, stůl s židlemi a uzamykatelné skříně na uložení zavazadel. Cennosti si pacientky mohou nechat na pokoji nebo mohou využít trezor na sesterně.

Denní režim gynekologie najdete ZDE.

Ambulance pro pacientky gynekologie - ordinační doby: 

 • gynekologická ambulance ZDE
 • indikační poradna ZDE
 • gynekologická příjmová ambulance ZDE
 • gynekologická ultrazvuková ambulance ZDE

Přehled cen výkonů a služeb mimo rámec zákonného zdravotního pojištění nabízených na gynekologii najdete ZDE.

Virtuální prohlídky gynekologického oddělení: chcete se k nám podívat? Klikněte ZDE.

 

Další fotografie gynekologicko porodnického oddělení

 

foto1.jpg

Gynekologická ambulance je vybavena novým polohovatelným vyšetřovacím lůžkem. Toto je mnohem...

foto15.jpg

V tomto moderně vybaveném prostoru natáčíme budoucím maminkám CTG monitor.

foto2.jpg

Na příjmu k porodu je rodičkám k dispozici nové polohovatelné vyšetřovací lůžko.

foto17.jpg

První dobu porodní tráví maminky, případně i jejich doprovod, na samostatných pokojích se...

foto16.jpg

Pokoje pro první dobu porodní jsou vybaveny moderním nábytkem.

foto13.jpg

Součástí vybavení porodního sálu je i vana. Tu mohou maminky využívat pro úlevu od bolestí v 1....

foto4.jpg

Porodní sál je vybaven novými moderními polohovatelnými porodními lůžky, která umožňují mamince...

foto10.jpg

Po porodu je miminko ošetřeno dětskou sestrou ve vyhřívaném boxu. Poté je opět vráceno mamince a...

foto21.jpg

Gynekologicko-porodnické oddělení je kompletně zrekonstruováno, vybaveno moderním nábytkem.

foto5.jpg

Standardní pokoje jsou dvoulůžkové.

foto6.jpg

Sociální zařízení u standardního pokoje.

foto12.jpg

Gynekologicko-porodnické oddělení nabízí nadstandardní pokoje.

foto19.jpg

Oddělení disponuje sedmi nadstandardními pokoji.

foto20.jpg

Cena nadstandardního pokoje je 500 Kč za jednu noc.

foto14.jpg

Sociální zařízení u nadstandardního pokoje.

foto8.jpg

Součástí všech pokojů je i moderní zázemí pro novorozence.

foto9.jpg

Celkovou rekonstrukcí prošla i jídelna oddělení.

foto18.jpg

Chodby gynekologicko porodnického oddělení jsou vyzdobeny velkoformátovými fotografiemi miminek.

...Tvůrce webu:
Tvůrce webu
Webdesign:
Webdesign
close